Z minulosti až k perspektivám

Od první myšlenky v roce 1997 se v polovině prvního desetiletí třetího tisíciletí podařilo realizovat opavskou planetární stezku. Původní nápad přišel od doc. RNDr. Jana Mrázka, CSc. (primátor města Opavy v letech 1994-2002). Tehdejší realizační tým s ním tvořili ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček, předseda představenstva opavské společnosti FERRAM Břetislav Tůma, emeritní ředitel PhDr. Jaroslav Burda a jeho nástupce ředitel Střední školy technické Ing. Josef Vondál, astronom RNDr. Tomáš Gráf, sochař MgA. Tomáš Skalík a později ředitel Střední průmyslové a umělecké školy Ing. Vítězslav Doleží. Odborným garantem se stal významný astronom RNDr. Jiří Grygar, CSc.

Model Sluneční soustavy byl vybudován v měřítku 1 : 627 000 000. Výše uvedení členové týmu se poté shodli na budoucím rozšíření tohoto modelu na významných turistických trasách kolem města Opavy. Planetární stezka je v současnosti více než deset kilometrů dlouhá – od kašny před opavskou radnicí, kterou představuje koule o průměru 2,3 m, až k modelu planetky Pluto o průměru 3,6 mm před vstupem do Arboreta v Novém Dvoře.

„Nynější úvahy předpokládají propojení opavské planetární stezky jak s Planetáriem Johanna Palisy v Ostravě-Porubě a vědecko-technologickým parkem v Ostravě-Vítkovicích, tak či v rámci projektu Euroregionu Silesia řízeném Matematickým ústavem Slezské univerzity v Opavě s místy na české straně euroregionu, tedy s obcemi Píšť, Hlučín-Darkovičky, Klimkovicemi, Bílovcem, Fulnekem, Vítkovem, Horním Benešovem a Krnovem, jakož i s obcemi na trase Opava–Ostrava navrženými Petrem Pavlíčkem. Na polské straně by byly zainteresovány obce Glubczyce, Baborów, Racibórz, Krzyzanowice a Tworków. Tyto projekty by pomohly osvětlit mnohé pojmy spojené s podnikáním sond vyrobených lidmi do vesmíru. A navíc, takový projekt planetární stezky v horizontu Sluneční soustavy nejen pravdivě, ale i opravdu vzorově vypovídá o názornosti v Komenského pojetí vzdělanosti,“ upozorňuje doc. Jan Mrázek.

Petr Pavlíček je k minulosti opavské planetární stezky až opatrný. „Víte, na vzniku planetární stezky se podílely na tři desítky lidí. Nerad bych tedy některého přehlédl a nejmenoval. A tak si sám připadám jako bezvýznamným až nicotným, když se chce konkretizovat skutečná představa modelu Sluneční soustavy. Vždyť jeho milimetrové vzdálenosti v měřítku (modelu) jsou tak nepatrné ve srovnání ohromné fyzikální vzdálenosti vesmíru,“ říká někdejší ředitel Mendelova gymnázia Pavlíček.